KISACA ACM

ACM (Association for Computing Machinery ), bilgisayar mühendisliği bilimini bir araya getirmek için 1947’de kurulmuş ve gün geçtikçe büyüyerek dünya çapında tanınan bir kuruluş olmuştur. Merkezi New York şehrinde olan ACM, dünya genelinde çeşitli şubeleri, profesyonel kulüpleri, özel araştırma gruplarını ve öğrenci kollarını bünyesinde barındırmaktadır. ACM, Mesleki akademik yayın ve toplantı faaliyetlerinin yanı sıra bilgisayar bilimlerinin Nobel’i sayılan Turing Ödülü’nü veren kuruluş olarak da bilinir. Dünya genelini kapsayan üyelik sistemi ile bilişim teknolojisinin çeşitli alanları ile uğraşan profesyonellere ve öğrencilere kaynak sağlamaktadır.

İEÜ ACM TOPLULUĞU

Association for Computing Machinery, ACM kaynaklarını üyelerle paylaşır ve bilgisayar bilimleri alanlarındaki zorlukları aşmak için akademisyenleri, profesyonelleri ve öğrencileri bir araya getirir. Bilgisayar bilimleri alanında dünyanın en büyük topluluğu olarak bilinen ACM, dünya çapında öğrencilere dernek ve faaliyetlerinde aktif rol oynama fırsatı veren 680'den fazla öğrenci topluluğu kurmuştur. Öğrenci topluluğumuz ise İzmir Ekonomi Üniversitesi öğrencileri arasındaki bilgisayar bilimleri alanlarında okuyan öğrencilere, yapılan etkinliklerle büyük katkıda bulunmaktadır. Topluluk, teknik geziler, çalıştaylar ve programlama yarışmaları düzenleyerek, üniversitenin bilgisayar bilimleri alanlarında okuyan öğrencilerle ve başka üniversitedeki ACM toplulukları ile iletişim ve işbirliğini kolaylaştırmayı amaçlamaktadır.

NEDEN IEU ACM TOPLULUĞUNA KATILMALIYIM?

Üniversiteyi liseden ayıran noktalardan biri öğrenci topluluklarının çok daha aktif olması. Aktif öğrenci toplulukları her yıl çok sayıda etkinlik düzenliyor ve bu toplulukların bir parçası olmanın da doğal olarak size çokça faydası mevcut. Her şeyden önce yaşayarak öğreniyorsunuz topluluğun bir parçası olduğunuzda, bir etkinliğin organizasyonunun parçası haline geldiğinizde organizasyon yapmanın nasıl bir şey olduğunu tecrübe edecek, sık sık insanlarla yüz yüze iletişim kuracak, yeri gelecek profesyonel şirketlerle bağlantılar kurup iş hayatını görecek ve bunun gibi sayılabilecek pek çok tecrübe edineceksiniz. Ama hepsinden önemlisi, sizi hayatınızın her alanında başarıya götürebilecek bir şeyi öğreneceksiniz, grup çalışmasını. Bunların dışında toplulukların size sosyal olarak katacaklarından bahsetmeye gerek bile yok, üniversitede sosyal yaşamın kalbi topluluklarda atıyor. Topluluk ilişkileriniz sizi çok sayıda insanla tanıştıracak; size dert ortağı, eğlence arkadaşı olacağınız çok güzel arkadaşlıklar kazandıracak.

IEU ACM'Yİ DİĞER TOPLULUKLARDAN AYIRAN NE?

Bunu da iki aşamada incelemek daha sağlıklı olacaktır. Sosyal ilişkiler ve kişisel gelişim. Sosyal ilişkiler açısından konuşmamız gerekirse IEU ACM'yi kesinlikle diğer pek çok topluluktan daha özel bir noktaya çıkarmayı hedefliyoruz. Üniversite çapında pek çok farklı bölümden, her kafadan üyeye sahip, aramıza yeni katılan biri olsanız bile sıcak ve samimi ortam sayesinde çok kısa sürede yakın arkadaşlarınızla birlikteymişsiniz gibi hissedebileceğimiz konusunda iddialıyız. Kişisel gelişim yönüne bakarsak her şeyden önce dünya çapında saygın bir kuruluşla, yani ACM ile çalışıyor olmamız bizi farklı bir yere koyuyor. Dünyanın en saygın teknoprofesyonel topluluklarından biri olan ACM’in rehberliği ve desteği ile ilerleyen topluluğumuz bu sayede size herhangi bir öğrenci topluluğunun sunacağından daha kaliteli, daha profesyonel bir tecrübe vaad ediyor. Bunun dışında iş yapıyorken bile sahip olduğumuz dozunda samimiyet, daha rahat hissetmenizi, daha rahat davranmanızı ve bu sayede kendinizi geliştirirken daha az zorluk çekmenizi sağlayacaktır. IEU ACM’nin bir parçası olduğunuzda daha fazlasına da bizzat kendiniz şahit olacaksınız.